Polski English Russian Chinese

O wyprawie i jej projekcie

Wyprawa Nowy Jedwabny Szlak 2017/2018

Informacje i ciekawostki o projekcie wyprawy.

Kampania wprowadzająca: jesień 2017
Wyprawa: kwiecień - czerwiec 2018

Wyprawa

Tak jak w dawnych czasach karawany kupieckie przemierzały Jedwabny Szlak, tak w charakterze symbolicznym wyprawa Nowy Jedwabny Szlak 2017 / 2018 pokona trasę ponad 10.000 km jako "karawana" samochodów biegnącą przez Chiny, Kirgistan, Uzbekistan, Kazachstan, Rosję, Białoruś i Polskę, wzdłuż dróg historycznego Jedwabnego Szlaku.

Podczas wyprawy prezentowane będą różne zabytki i pozostałości Jedwabnego Szlaku, różne kultury i kraje wraz z historycznymi i kulturowymi miejscami wpisanymi na listę UNESCO.

Wyprawa przewiduje także wiele przygód oraz atrakcji i wydarzeń publicznych podczas swojej trasy, jak również przed nią i po niej, włączając w to filmy i książki.

Atrakcje wyprawy

Projekt

Od samego początku powstania projekt wyprawy przeszedł wiele mniejszych i większych zmian aby w efekcie końcowym uzyskać obecną, rozbudowaną formę i kształt.

Zainteresowanie Jacka Pałkiewicza Jedwabnym Szlakiem towarzyszyło mu od lat młodzieńczych by w końcu stać się iskrą, która rozpaliła pomysł ogromnej wyprawy. Połączenie historii, kultury i edukacji z eksploracją, podróżowaniem i przygodą pozwoliło na stworzenie wydarzenia na olbrzymią skalę, dzięki któremu, jak ma nadzieję organizator, uda się odświeżyć i przybliżyć historię oraz różne kultury młodszym i starszym pokoleniom w dzisiejszym zabieganym świecie.

Cały projekt został opracowany tak, aby każdy odbiorca, niezależnie od płci, wieku czy narodowości mógł znaleźć w nim coś dla siebie.

wyprawa
facebbok google plus twitter pinterest youtube vimeo instagram

Wyprawa i UNESCO

Na przestrzeni kilku tysięcy kilometrów wyprawa Nowy Jedwabny Szlak 2017 / 2018 przebiegać będzie po części w korytarzu Chang’an – Tienszan, rozległej sieci dróg Jedwabnego Szlaku wiodących przez Chiny, Kirgistan i Kazachstan, które w 2014 roku wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pośród 33 wyjątkowych atrakcji turystycznych korytarza objętych wpisem znajdują się kompleksy pałacowe z czasów imperiów i chanatów, osady handlowe, wykute w grotach świątynie buddyjskie, starożytne drogi, fortyfikacje i budowle sakralne.

Wyprawa Nowy Jedwabny Szlak 2017 / 2018 jest objęta patronatem UNESCO.

Patronat Unesco

Cele projektu

Niesamowita
wyprawa, podróż i przygoda.

Pełna
historii, kultury i atrakcji.


Eksploracja

Eksploracja wpływów i pozostałości Jedwabnego Szlaku i jego ponadczasowych idei w przeszłości, na teraźniejszość i przyszłość.

Jak historyczny szlak odbił się na rozwoju krajów i kultur? Co po nim pozostało? Czy cała jego idea odnajduje się w naszych realiach i jak może się wpasować i wpłynąć na przyszłość? Czy historia i kultura oraz ich znajomość mają w dzisiejszych czasach jakieś znaczenie dla społeczeństwa jako ogółu oraz ludzi w różnym wieku i na jaką skalę? Jak wspólny kawałek historii, cel i jedno przedsięwzięcie potrafią złączyć różne narody i wspomóc we wzajemnej współpracy oraz w jakim stopniu?

Jak będziemy odkrywać i zbierać odpowiedzi na pytania? W praktyce, okiem zwykłych ludzi, turystów i podróżników jak również zwykłych organizatorów projektu na skalę międzynarodową.

Kiedy? Podczas trwania całego projektu, począwszy od zmagań organizacyjnych, przez trwanie wyprawy aż po wydarzenia i podsumowanie wyprawy po jej zakończeniu.

Przygoda

Podczas wyprawy zaplanowane są różne atrakcje przygodowe nawiązujące do historycznego Jedwabnego Szlaku jak również kultur krajów na trasie wyprawy.

Noc na pustyni w stylu dawnych karawan, lokalne wioski i tradycje, wielbłądy i inne zwierzęta wykorzystywane przez dawnych kupców, to tylko niektóre z przygód. A podróż i wyprawa zawsze przynoszą dodatkowo wiele nieoczekiwanych i nieplanowanych przygód, zmagań i ciekawych przeżyć.

Atrakcje wyprawy

W trakcie trwania całego projektu przewidzianych jest wiele ciekawych atrakcji i wydarzeń.

Poznaj szczegóły

Szczegóły organizacyjne

Poznaj szczegóły dotyczące organizacji wyprawy. Zapoznaj się z organizatorem projektu.

Dowiedz się więcej

Polska na trasie wyprawy

Skąd wzięła się Polska na trasie wyprawy? Co ją łączy z Jedwabnym Szlakiem?

Czytaj dalej

Wyprawa Nowy Jedwabny Szlak 2017 / 2018

Historia, kultura i edukacja w połączeniu z podróżą i przygodą. Szlak, który przemierza historię i kształtuje cywilizacje.

•••
Pomysł i projekt wyprawy opracowane w Polsce.