Polski English Russian

Wyprawa i organizacja projektu

Wyprawa Nowy Jedwabny Szlak 2018

O projekcie wyprawy i jego organizacji.

Początek wyprawy: Maj 2018

Projekt wyprawy Nowy Jedwabny Szlak 2018

Zainteresowanie Jacka Pałkiewicza Jedwabnym Szlakiem towarzyszyło mu od lat młodzieńczych by w końcu stać się iskrą, która rozpaliła pomysł ogromnej wyprawy. Połączenie historii, kultury z eksploracją i podróżowaniem pozwoliło na stworzenie wydarzenia na olbrzymią skalę, dzięki któremu, jak ma nadzieję organizator, uda się odświeżyć i przybliżyć historię Jedwabnego Szlaku, zwrócić uwagę na drzemiący w nim ogromny potencjał turystyczny oraz podkreślić Jedwabny Szlak jako międzynarodowe dziedzictwo kulturowe.

Od samego początku powstania projekt wyprawy przeszedł wiele mniejszych i większych zmian aby w efekcie końcowym uzyskać obecną formę i kształt. Stało się to możliwe dzięki pracy i wysiłkowi Jacka Pałkiewicza oraz międzynarodowemu wsparciu, zaangażowaniu krajów objętych projektem wyprawy i patronatowi UNESCO.

Wyprawa

Aby w ciekawy sposób przedstawić i jak najlepiej zrealizować założenia oraz cele projektu wyprawy, w sposobie przebiegu ekspedycji zostały połączone różne elementy eksploracyjne, podróżnicze, medialne i oficjalne, turystyczne, jak: karawana samochodów terenowych, oficjalne konferencje i wystąpienia w każdym kraju wyprawy, zabytki i historyczne miejsca Jedwabnego Szlaku, dodatkowe, zróżnicowane środki transportu, uwzględnienie punktu widzenia turysty, oraz wiele innych.

 
 

 
 

KRAJE WYPRAWY PAŁKIEWICZA JEDWABNYM SZLAKIEM

Trasa wyprawy Nowy Jedwabny Szlak 2018
Chiny na trasie wyprawy Nowy Jedwabny Szlak 2018 Kirgistan na trasie wyprawy Nowy Jedwabny Szlak 2018 Uzbekistan na trasie wyprawy Nowy Jedwabny Szlak 2018 Kazachstan na trasie wyprawy Nowy Jedwabny Szlak 2018 Rosja na trasie wyprawy Nowy Jedwabny Szlak 2018 Białoruś na trasie wyprawy Nowy Jedwabny Szlak 2018 Polska na trasie wyprawy Nowy Jedwabny Szlak 2018 Wyprawa jedwabnym szlakiem

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROJEKTU

Eksploracja pozostałości i wpływów Jedwabnego Szlaku

Jedwabny Szlak to nie tylko fascynujący kawałek historii oraz kolorowe baśnie i opowieści o zamieszchłych czasach pobudzające fantazję. Dzięki swojej rozpiętości i wpływom jakie wywarł na rozwój kultur i cywilizacji jego pozostałości i echa pozostają wciąż silne i głęboko zakorzenione w różnych narodach jakie dotknął.

Dzięki ekspedycji chcemy zobaczyć co pozostało z dawnego Jedwabnego Szlaku, poznać jego wpływy w przeszłości, na teraźniejszość i możliwą przyszłość oraz jakie ma on znaczenie w dzisiejszym świecie. Dowiadywać się tego będziemy nie tylko podczas wyprawy ale również podczas trwania całego projektu od samego początku jego organizacji.

Jedwabny Szlak jako turystyczny potencjał przyszłości

Wiele krajów już dziś dostrzega znaczenie Jedwabnego Szlaku jako marki i jego potencjału turystycznego oraz gospodarczego. Poprzez wyprawę chcemy podkreślić ten potencjał, nagłośnić jego znaczenie kładąc główny nacisk na połączenie historii z turystyką i podróżowaniem.

Dodatkowo chcemy wesprzeć ideę Jedwabnego Szlaku jako wspólnego, międzynarodowego przedsięwzięcia turystycznego, które może doprowadzić do powstania globalnej marki z przyjazną współpracą między narodami oraz korzyściami dla wszystkich, pozwalającej czerpać z historii to co najlepsze tym samym przypominając o jej istnieniu.

 
 

 
 

facebbok google plus twitter pinterest youtube vimeo instagram

Polska w projekcie wyprawy

Polska jest krajem, w którym narodził się pomysł projektu wyprawy jak również krajem, w którym wyprawa dobiega końca. Kluczowym znaczeniem Polski w projekcie ekspedycji jest skrzyżowanie na jej terenie dużej ilości historycznych szlaków handlowych z Jedwabnym Szlakiem. Dodatkowo podczas ustalania trasy wyprawy byli brani pod uwagę dwaj Polscy podróżnicy Benedykt Polak (dotarł do Mongolii jeszcze przed Marco Polo) i Michał Boym, którzy to odbyli podróże do Azji i Chin pokonując odcinki Jedwabnego Szlaku.

W projekcie wyprawy zostały uwzględnione elementy przypominające nadmienione historyczne postacie oraz wspomagające promocję dobrego wizerunku Polski.

Polska i wyprawa

Fundacja Pałkiewicza

Koncept, projekt, planowanie, realizacja, logistyka, oprawa informacyjno-promocyjna, oprawa graficzna i multimedialna, spotkania eksperckie, wystąpienia, konferencje, trasy turystyczne oraz nadanie atrakcyjnego kształtu wyprawie.

Szczegóły projektu

Wyprawa w
programie promocji turystycznej Kazachstanu

i 20-lecia Astany.
Współpraca z Kazakh Tourism.


Follow @NewSilkRoad2017 Tweet

Jacek Pałkiewicz (organizator i lider wyprawy)

Podróżnik, odkrywca, reporter, pisarz, twórca survivalu w Europie. Posiada bogate doświadczenie w organizacji międzynarodowych przedsięwzięć. W 1975 r. pokonał Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka. Szkolił kosmonautów i komandosów strategii przetrwania w skrajnie surowych i niegościnnych środowiskach. Uczy kadry menadżerskie w przekraczaniu barier osobowości w warunkach krańcowego obciążenia. W 1994 r. kierował międzynarodową misją ekologiczną, w dwa lata później jego naukowa ekspedycja ustaliła źródło Amazonki.

Honorowy ambasador Mazur w ramach światowego konkursu na "7 Nowych Cudów Natury" (2011 r.), gdzie Kraina 1000 Jezior została uznana za najpiękniejszy region Europy, a w globalnej konfrontacji (477 konkurentów) uplasowała się w drugiej siódemce unikatowych klejnotów przyrody. W 2013 r. Pałkiewicz przypomniał o chlubnym polskim dziedzictwie narodowym na zauralskim terytorium. W 2015 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności badawczej, za rozsławianie imienia Polski w świecie". Autor wielu książek. Jego dokonania ukazuje Andrzej Kapłanek w biografii "Pałkiewicz, droga odkrywcy".

www.palkiewicz.com

 
 

 
 

PATRONI & WSPARCIE

patronat Unesco
Ministerstwo Infrastruktury i budownictwa Ministerstwo Rozwoju Ministerstwo Sportu i Turystyki Rzeczpospolita TVP Polskie Radio TASS Ministerstwo Kultury i Sportu Kazachstanu Instytut Naukowo Badawczy Kazachstanu Ministerstwo Kultury, Informacji i Turystyki Republiki Kirgistanu Krajowa Komisja Rozwoju Turystyki Republiki Uzbekistanu Komitet Państwowy Turystyki Republiki Tatarstanu Miasto Kazań Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Kazachstanu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Uzbekistanu Ministertswo Sportu i Turystyki Republiki Białorusi Ministertswo Spraw Zagranicznych Republiki Białorusi RGO Instytut Adama Mickiewicza

PARTNERZY

KITO 20-lecie Astany Kazakh Tourism

PATRONI:
UNESCO, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Instytut Naukowo Badawczy Republiki Kazachstanu, Ministerstwo Sportu i Turystyki Republiki Białorusi

OFICJALNE WSPARCIE:
Ministerstwo Kultury i Sportu Republiki Kazachstanu, Ministerstwo Kultury, Informacji i Turystyki Republiki Kirgistanu, Krajowa Komisja Rozwoju Turystyki Republiki Uzbekistanu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Kazachstanu, Komitet Państwowy Turystyki Republiki Tatarstanu, Miasto Kazań, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Uzbekistanu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Białorusi, Rosyjska Organizacja Geograficzna (RGO), Instytut Adama Mickiewicza

PATRONI MEDIALNI:
Rzeczpospolita, TVP, Polskie Radio, TASS (Rosyjska Agencja Informacyjna)

PARTNERSTWO i WSPÓŁPRACA:
Kazakh Tourism, Program promocji turystycznej Kazachstanu, Obchody 20-stej rocznicy Astany, KITO (Międzynarodowa Organizacja Turystyczna Kazachstanu)

wyprawa karawana

Organizacja i przewodnictwo wyprawy:
Jacek Pałkiewicz (Fundacja Pałkiewicza)

Wsparcie konsultacyjne:
Marcin Jacoby (Instytut Adama Mickiewicza)
Andrey Khazbulatov (Ministerstwo Kultury i Sportu Republiki Kazachstanu, Kazachski Instytut Kultury)
Patrycja Pendrakowaksa (Centrum Stosunków Polska - Azja)

Projekt logo:
Martyna Majda

Lokalni koordynatorzy projektu:
Maksy Pałkiewicz (Szanghaj)

Wsparcie prawne:
Overseas Trust Sp. z o.o.