Historyczny Jedwabny Szlak

Jedwabny Szlak wspólnym dziedzictwem kulturowym

Odrestaurowany Jedwabny Szlak nawiązuje do wykorzystywanego między III wiekiem p. n. e. a połową XVII wieku naszej ery, "wielkiego projektu gospodarczego", jakim był legendarny system karawanowych dróg handlowych. Łączył on Chiny z Konstantynopolem i Europą i na całej długości ponad 7000 km promował wymianę ekonomiczną, polityczną i kulturową, stając się swoistym wstępem do współczesnego systemu globalnej gospodarki. Istniały 2 podstawowe drogi łączące Wschód i Zachód: szlak południowy – od północnych Chin poprzez Azję Środkową do Północnych Indii i na Bliski Wschód oraz szlak północny – od północnych Chin poprzez Pamir i okolice Jeziora Aralskiego do Dolnej Wołgi i basenu Morza Czarnego. Z biegiem czasu pojawiało się coraz więcej odgałęzień i sieć komunikacyjna stawała się coraz gęstsza.

image 1

Do Europy poza jedwabiem wysyłano herbatę, wyroby ceramiczne, skóry, lustra, przyprawy, czy też naturalne barwniki lub kosmetyki. Karawany wracały na Wschód z szerokim asortymentem towarów: złotem i srebrem, tekstyliami, kamieniami szlachetnymi, bursztynami, lnem, winem, czy roślinami uprawnymi. Powstawały bazary, punkty przeładunkowe, systemy stabilnych rozliczeń pieniężnych, karawanseraje, zajazdy dla kupców spełniające funkcje hoteli i pomieszczeń magazynowych. Przy obsłudze karawan handlowych pracowali tłumacze, wymieniacze pieniędzy, poganiacze wielbłądów, ochroniarze karawan, inkasenci podatkowi, a nawet prostytutki. Handel na trasie, której pokonanie zajmowało zazwyczaj kilka lat, niósł przecież wysokie ryzyko. Wielu kupców ginęło po drodze od chorób, napadów rabusiów i samowoli władców. Zapłatą dla śmiałków była natomiast bardzo wysoka zyskowność.

Starożytna droga, którą wędrowali dawni kupcy, była niezwykłym fenomenem w procesie tworzenia się naszej cywilizacji, wspólnym dorobkiem społeczeństw starożytności i średniowiecza, wpływającym na dalszy kształt życia ludzkości w wielu istotnych aspektach.

Jedwabny Szlak, który przez 17 wieków spajał i wiązał kulturowo społeczeństwa Azji i Europy, stanowił fascynujący element przepływu idei, wierzeń i innowacji technologicznych, przemian kulturowych i cywilizacyjnych. Odegrał olbrzymią rolę w rozwoju nauk geograficznych. Europejczycy i Chińczycy dowiedzieli się o swoim wzajemnym istnieniu, a w końcu XIII w. kupcy europejscy i misjonarze, wśród nich uważany za jednego z największych podróżników Marko Polo, po raz pierwszy opisali szerzej odległe kraje w książkach cieszących się w Europie ogromnym zainteresowaniem. Warto przypomnieć, że jeszcze przed Marko Polo, w latach 1245-1247 na zlecenie papieża Innocentego IV z misją ewangelizacyjną do stolicy Mongołów w Karakorum udał się m.in. pochodzący z Polski franciszkanin Benedykt Polak. W XVI w doszło do upadku Szlaku Jedwabnego. Przyczyna tkwiła w rozwoju morskiej floty handlowej, dzięki której handel morski stał się bardziej atrakcyjny od niebezpiecznych lądowych szlaków karawanowych.

image 2

Początek wyprawy: sierpień - wrzesień 2017
Nowy Jedwabny Szlak 2017 logo

©2016-2017 Nowy Jedwabny Szlak 2017

facebook googleplus twitter pinterest youtube vimeo